Tervetuloa uudistuneelle sivustolleni! Tee kuukausitilaus lukeaksesi artikkeleita maksumuurin takaa. Vanhat yli 1 000 artikkelia tuodaan blogiin helmi- ja maaliskuun aikana. Verkkokaupan ensimmäinen tuote julkaistaan maaliskuussa, joten muista tilata uutiskirje, että se ei mene ohitse.

WHEN IN TALLINN…

6.8.2015


Well hello there! As I mentioned earlier, Valtteri, my sister, his boyfriend and I headed to Tallin for a day. The closer we got to Estonia, the more is rained. It really lowered my mood but I’m really happy that as soon as we put out feet on the ground, the weather got much better!

We walked to the Viru shopping centrum where we couldn’t find anything but a new Calvin Klein sweater for me. It was the only one in the store and happened to be the right size and color — whoop! After that we headed to the older part of the town for a lunch. We went to a restaurant called Clayhills, which was a very beautiful place. The most important thing though — food — wasn’t as good as I would’ve thought.

While waiting for the lunch to arrive, we read some history of the city (yes, you heard me :D). When we were finished we went to look around.

Rest of the time was spent at stores — with no luck though. But it was such a great day nevertheless 🙂

***

Heippa hei!

Kuten aiemmin jo mainitsinkin, kävästiin Valtterin, mun siskon ja hänen miesystävänsä kanssa päiväristeilyllä. Mitä lähemmäs laiva tuli Viron päätä niin sitä kovemmin alko tulla vettä taivaalta ja siinä samassa laski kyllä sitten hyvä fiiliskin. Sattuipa kuitenkin hyvä tuuri, että astuessamme satamaan sadepilvet hälveni ja saatiin jopa nauttia paahtavasta auringosta!

Suunnattiin ensin kiertelemään kauppoja kauppakeskus Viruun, mistä ei löytynyt mitään lukuunottamatta Calvin Kleinin liikettä. Sieltä matkaan lähti eräs jo pidempään mietityttänyt paita ja nyt kun siitä kerrankin sattui olemaan se meikäläisenkin koko niin eipä sitä voinut sinnekkään jättää. Kun liikkeet oli kierretty mentiin Vanhaan Kaupunkiin syömään, no mitäs muuta kuin burgereita. Löydettiin Clayhills niminen rafla, mikä oli tosi viihtysä sisustuksineen ja jopa kattauksia myöten. Harmi vaan, että itse oleellisin asia ei sitten ollutkaan niin maittava makuelämys, kun mitä olisi voinut odottaa. Viereisen pöydän ateriat tosin näytti ihan herkullisilta, joten jos tuonne vielä eksyn niin täytynee kokeilla jotain muuta.

Ruokia odotellessa lukasin ajankuluksi Vanhan Kaupungin historiaa (Luitte aivan okein, kyllä on aikoihin eletty että mäki teen puhelimella muuta kuin selaan Instaa tai päivitän Snäppiä). Ruokailun jälkeen lähdettiinkin koluamaan kyseinen mesta laidasta laitaan, mikä oli paljon mielenkiintosempaa kun tiesi rakennuksien ja alueiden tarinoita. Kerrankin kun tunsin olevani muita fiksumpi niin pädin oikein olan takaa ja toimin melkeenpä matkaoppaana meidän porukalle. 😀

Loppu aika käytettiin vielä muutamia kauppoja kierrellen, löytämättä kuitenkaan ikinä niitä syysvaatteita joita tuonne lähdettiin hakemaan. Saatiinpahan kuitenkin viettää aivan älyttömän hauska ja aurinkoinen kesäpäivä, jossain muualla kuin Helsingin keskustassa! 🙂

Suositellut artikkelit

13 Comments

  1. Anonymous

    Tykkään ihan sikana tosta sun asusta <3 so handsome!

    Reply
  2. Joona Liukola

    Aijaij ku noi paikat näyttää aina niin tutuilta.. ihan kun ois kotona jotenki 😀
    Kun niin useesti oon käyny tallinnassa ja aina noissa samoissa paikoissa ollaan.

    Reply
  3. Saaara

    olitte niiin aurinkoisii ett veitte aurongon mukananne Viroon:Dd ja taas tosi ihanii noi kuvat <3 ja tositosi ihanan näköst siel Viros:)<3

    Reply
  4. Aino T

    ei vitsit kun on älyttömän kivoja kuvia! toi eka ja kolmanneks viimenen kuva jotenkin parhaiten pisti silmään! sulla on aina niin kivoja kuvia ja oot aina niin komea ja asut on aina niin täydelliset <3 postauskin oli tosi mukavaa luettavaa 🙂 sun blogi on mun lemppari blogi niin monesta eri syystä! oot mahtava 🙂

    Reply
  5. Nora Johanna

    Ihania kuvia 🙂 en oo pitkää aikaa ehtiny kommentoimaa mitää ku ollu töissä kiirettä! Mut tänää helsingis tuli ihan sun näkönen tyyppi vastaa, vaaleet hiukset ja sun kävely tyyli! En viittiny pysäytttää ku en ollu varma olitko sä se 😀

    Reply
  6. naaG

    Kiitosta vain Aino! Ihanaa, että tyksit postauksesta! <3

    Reply
  7. naaG

    Haha ihanasti sanottu! 😀 Kiitos paljon! <3

    Reply
  8. naaG

    Joo alkaa jo itellekkin käydä vähän tylsäksi nää samat mestat. Ens kerralla täytyy lähtä kierteleen vähän kauemmaskin 😀

    Reply
  9. naaG

    Apua, thaaaanks! <3

    Reply
  10. naaG

    Aww, kiva ku tulit morjestaan! Toivottavasti tuli hyvä kuva 🙂

    Reply
  11. naaG

    Tosi kivaa, että nyt kuitenkin kerkesit! <3 Jos sillä oli punanen takki niin sitten taisin olla minä 😀

    Reply
  12. Anonymous

    Janne heiiii, miks sie pukeudut nykyään niin tylsästi 🙁 Tuntuu, että sun päällä ei tätä nykyä näekään mitään muuta kuin noita ainaisia, tylsiä adidaksen kledjuja mitä näkee kadulla jo ihan tarpeeksi muutenkin. Siis eikä siinä, mutta käsittääkseni tää on ainakin ollut myös muotiin keskittynyt blogi?

    Reply
  13. naaG

    Tää on mun oman tyylin kautta muotiin keskittyvä blogi, ei pelkästään mikään muotiblogi. Joten jos mä nyt diggailen adidaksen vaatteista niin sitten mä käytän niitä 🙂 Syksyllä tulee taas erilaisempia asuja, joten koitahan jaksaa ootella vielä kuukausi niin ehkä sitten tulee jotain muuta kuin addun kledjuja 🙂

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *