Tervetuloa uudistuneelle sivustolleni! Tee kuukausitilaus lukeaksesi artikkeleita maksumuurin takaa. Vanhat yli 1 000 artikkelia tuodaan blogiin helmi- ja maaliskuun aikana. Verkkokaupan ensimmäinen tuote julkaistaan maaliskuussa, joten muista tilata uutiskirje, että se ei mene ohitse.

RECIPE: NUTELLA & OREO CHEESECAKE

31.5.2016

SERVINGS: 13 | PREP TIME: 45 MINUTES | COOK TIME: 50 MINUTES | DIFFICULTY: MEDIUM LEVEL

Hey guys! Last week I posted about a delicious Oreo-cheesecake but what about Oreo with Nutella? Decided to test this combination and let me tell you: the taste was heavenly! Many of you have sent me snaps of your Oreo-cheesecakes and I need to admit that this is a huge challenger for that one 🙂 Try it at home and send me pictures of your creations! I’d love to see.

NUTELLA & OREO CHEESECAKE

Crust
56 Oreos
180 g butter

Filling
300 g white chocolate
800 g unflavored cream cheese
300 g creme fraiche
4 eggs
Nutella

Decoration
2 dl whipped cream
9 Oreos

Heat oven to 150 Celsius degrees. Set baking paper on a springform pan. Out cookies in a blender and crush them. Add melted butter and blend until it’s set. Pour the mix on the springform pan and level it. Put it into the refrigerator.

Melt white chocolate in microwave or water bath. Add cream cheese, creme fraiche and after them eggs one by one stirring all the time well. Pour the filling to the springform pan and spread gently and well.

Warm up the Nutella under hot water or in a kettle with gentle heat. Take a spoon and raise small lumps of Nutella on the filling. Make small spirals from the nutella with, for example, a tooth or barbequepick. 

Bake in the middle section of the oven for 50 minutes or till the sides look set. Take the cake out of the oven and let it completely cool down. Then put it into the refrigerator for over night.

The next day decorate it with some whipping cream and Oreos.

Hellou! Viime viikolla julkaisin reseptin herkulliseen Oreo-kerrosjuustokakkuun, mutta miltäs maistuisi Oreo yhdistettynä erääseen toiseen Amerikan herkkuun, Nutellaan? Mä päätin testa tätä ja keksin reseptin Nutella & Oreo -juustokakkuun ja vastaus on: TAIVAALLISELTA! Tosi moni oli snäpissä saamieni yksityisviestin perusteella testannut Oreo -kakkua ja voin sanoa, että tämä vetää vertoja sille. Sanoisin tämän olevan jopa parempaa, joten suosittelen testaamaan ja laittakaa kuvia tulemaan omista versioistanne. Niitä oli super kiva nähä! 🙂

NUTELLA & OREO -JUUSTOKAKKU
Pohja
56 kpl Oreo -keksejä
180 g voita
Täyte
300 g valkosuklaata
800 g maustamatonta tuorejuustoa
300 g ranskankermaa
4 kpl munaa
Nutellaa
Koristelu
2 dl Kermavaahtoa
9 kpl Oreo keksejä

Laita uuni lämpenemään 150 asteeseen. Vuoraa irtopohjavuoka leivinpaperilla (halkaisija n. 25cm). Kaada keksit blenderiin ja murskaa hienoksi. Kaada sekaan sulatettu rasva ja sekoita tasaiseksi. Tasoita keksivoi seos vuoan pohjalle ja siirrä se jääkaappiin.

Sulata valkosuklaa mikrossa tai vesihauteessa ja kaada se astiaan. Lisää joukkoon tuorejuusto, ranskankerma ja lopuksi munat yksi kerralaan hyvin sekoittaen. Kaada täyte vuokaan ja levitä tasaiseksi pyörittelemällä hieman vuokaa edestakaisin ja heiluttamalla varovasti.

Pehmennä kuuman veden alla tai kattilassa miedolla lämmöllä Nutellaa. Nostele ruokalusikalla nokareita täytteen päälle ja tee paistotikulla, hammastikulla tai veitsellä pyörivin liikkein kuvioita kakun päälle.

Paista keskitasolla noin 50min tai kunnes reunat näyttävät hyytyneiltä. Nosta kakku huoneenlämpöön ja anna jäähtyä kokonaan, siirrä lopuksi jääkaappiin viilenemään yön yli.

Koristele seuraavana päivänä kermavaahdolla ja Oreoilla.

Suositellut artikkelit

21 Kommentit

  1. Keikkalaiffii22

    Täytyy testaa joku päivä tässä 🙂

    Vastaa
  2. naaG

    Ihana kuulla, että lähtee testiin! Tuut takulla tykkäämään! 🙂

    Vastaa
  3. naaG

    Omasta mielestäni juustokakuissa on lähes aina liian ohut pohja, tykkään että se on tuollainen paksumpi kuten kuvissa. Muiden ohjeita käyttäessä joudun lähes aina tuplaamaan pohjan reseptin 🙂 Ja leikkaamalla 13 palaan siitä saa 13 palaa… Yleensä kakuista otetaan pala kerrallaan 😀

    Vastaa
  4. Anonymous

    En ees haluu tietää paljonko tossa on kaloreita….. 😀 näyttää super hyvältä, täytyy testata joskus!!

    Vastaa
  5. naaG

    Parempi ehkä että ei lasketa niitä… 😀

    Vastaa
  6. Anonymous

    Oreot ja nutella on molemmat jo itsessään niin äklömakeita, mutta että vielä 300g valkosuklaata? 😐 Sori vaan, mut tää jää kyllä testaamatta… 😀

    Vastaa
  7. naaG

    Itseasiassa vieraat olivat sitä mieltä, että saisi olla jopa makeampikin. Nutellaa kun tulee vain pieninä nokareina päälle. Siksi aattelin ehkä tehdä myöhemmin toisen vähän nutellaisemman version vielä! 🙂

    Vastaa
  8. naaG

    Voi Essi, ihanaa kun kommentoit! Kyllä lämmitti mieltä tää kommentti vaikka täällä auringossa aika kuuma on jo valmiiksi, hihii! <3 Mahtavaa, että panostaminen välittyy sinne ruudun taakse 🙂 Super iso kiitos!

    Vastaa
  9. Anonymous

    Wau miten upean näköinen kakku! Ehdottomasti menee testaukseen!

    Vastaa
  10. naaG

    Kiitos paljon, mahtava kuulla! 🙂

    Vastaa
  11. Ella

    Ajattelin testata sitä oreo juustokakkua, mutta tää näyttää vielä sitäkin ihanammalta! Testiin menee! Tai no… Oon aika laiska, joten toivottavasti voin nostaa itteni pois sohvalta ja alkaa leipoa.

    Vastaa
  12. naaG

    Suosittelen testaaman molemmat, vaikka tää nutellaversio on enemmän meikäläisen mieleen! 🙂

    Vastaa
  13. naaG

    Voi ei, no ei auta kuin uudestaan yrittää! 🙂 Kannattaa olla tarkkana paistoajan kanssa ja tsekkapilla uunia vähän väliä.

    Vastaa
  14. tindeeh_

    Vitsi, että haluisin testata tätä 😀 Millä ihmeellä korvaan ton kananmunan? XD Joskus näissäkin tilanteissa tulee ongelmia.. Ehkä mä jotain keksin, näyttää niiiin hyvälle! <3

    Vastaa
  15. Erilainen nuori

    Ihanalta näyttää! :3 tnää menee testaukseen! :3 oot ihanan pirtee Ihmine, hyvää kesälomaa ❤️Ps. Ootte söpöi valtterin kaa :3❤️

    Vastaa
  16. naaG

    Kyllä varmasti keksit jotain! 🙂 Ehkä kannattaa tehdä sellanen ei paistettava versio? Vaikkapa jollain toisella juustokakun reseptillä tekee täytteen 🙂

    Vastaa
  17. naaG

    Aivan mahtava kuulla! Tulen varmasti tykästymään! <3

    Vastaa
  18. Emilia

    Tää kakku näyttää niin ihanalta… en kestä! Pakko tehä joku päivä kun aikaa on, ajattelin kokeilla myös noita sun muita reseptejä ku kaikki kuulostaa nii hyvältä 🙂

    Vastaa
  19. Pauliina

    Mun kaksonen tilas mut tekemään tollasen/tollasia sen rippijuhliin, täytyy testata eka ja maistaa:) Testiin menee siis tää resepti!

    Vastaa
  20. naaG

    Haha, sun kaksonen ja muut vieraat tykkää varmasti! 🙂

    Vastaa
  21. naaG

    Aivan ihanaa kuulla, että mun reseptit menee testaukseen! Herkullisia leipomishetkiä! <3

    Vastaa

Lähetä kommentti

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *