– Miks niit huulii pitää pitää tolleen hankkisit täytettä äläkä esitä huulil
– Aina sama hirveä ilme… OOTTAKAA MÄ OKSENNAN TÄN TAKIA
– Haastan sut ottaan selfien jossa hymyilet
Tässä muutama ote instakuvieni kommenteista. Saan lähes joka selfieen vähintään yhden kommentin siitä, että en hymyile kuvissani. Mua puolestaan ihmetyttää ihmiset, jotka hymyilevät kuvissa.
Mä ole todella hymyilevä tyyppii, olen aina ollut. Muistan ala-asteella, kun olin unohtanut koulukirjat kotiin ja menin viemään reissuvihkoani (vihko mihin opettaja merkitsi kaikki oppilaan “rikkeet”) luokan eteen opettajalle. Kerroin opettajalleni, että nyt on käynyt niin, että unohdin ottaa koulukirjat mukaan. Tämä jälkeen opettaja kailotti koko luokalle, kuinka muiden oppilaiden tullessa kyyneleet silmäkulmissa myöntämään unohtuneet läksyt tai kirjat niin meikäläinen tulee hymyssä suin. Sain myös toisen opettajan toimesta kuudennella luokalla jälki-istuntoa, kun opettaja nuhteli mua tekemisistäni ja hymyilin vain takaisin.
Yleensä kuvia ottaessa mua ei hymyilytä ja miksi hymyilyttäisi? Miettikää niitä puolen tunnin asukuvaussessioita, kun bloggaaja kävelee tietä edestakaisin kymmeniä kertoja, jotta saataisiin kuviin liikettä ja samalla edes muutama kasvoihini tarkentanut kuva. Mikä tässä tilanteessa hymyilyttää? Kuvitelkaa se tilanne kun henkilö X on kotona, katsoo peiliin ja toteaa olevansa ihan kivan näköinen, mutta naama kiiltää. Hän puuteroi nassunsa, etsii puhelimensa (mikäli akku on vähissä niin ensin lataa sitä hetken), asettuu ikkunan eteen, avaa kaihtimet ja tämän jälkeen hakee puhelimen etukameralla parasta kuvakulmaa kasvoistaan. Mikä tässä hymyilyttää? Talvella otetaan ulkona kuvia kauniin talvisen maiseman edessä, vaikka palelee niin maan perkeleesti. Miksi tässä pitäisi hymyillä?
Välillä saan kommentteja, että yritän liikaa kuvissani, mutta todellisuudessahan mä nimenomaan en yritä mitään vaan pärstäni on kuvissa samoilla lukemilla kuin minuuttia aiemmin. Mun mielestä on paljon oudoksuttavampaa, että ihmiset muuttavat ilmettään kameran edessä ja alkavat hymyillä, vaikka siihen ei ole mitään syytä. Kaikista luotettavin lähde Wikipediakin sen kertoo, että “Hymy on hyvin monimerkityksinen kasvojen ilme, joka mielihyvän lisäksi voi ilmaista lukuisia muitakin tunnetiloja. Ihminen hymyilee esimerkiksi ollessaan tyytyväinen.” Kun ihminen hymyilee kuvissa ilman syytä, se on yrittämistä. Yritetään ilmaista tyytyväisyyttä tai onnea teennäisellä hymyllä, joissa toiset onnistuu paremmin ja toiset ei. Itse kuulun näihin jäkimmäisiin. 😀
Kun yritän hymyillä kuvissa niin otokset ovat ihan karseita, joten en edes yritä vääntää väkinäistä hymyä kuviin. Miksi ylipäätään kuvissa pitäisi hymyillä, jos ei hymyilytä? Sanotaan, että hymy on ihmisen paras asuste ja mä todellakin allekirjoitan tämän. Tykkään, kun ihmiset hymyilee kuvissa, siis kun ne hymyilee kuvissa AIDOSTI. Aito hymy on tosi kaunis ja mielenkiintonen, sillä se tekee meistä persoonallisen näköisiä ja kätkee taakseen tarinan. Jos mua hymyilyttä mua ei haittaa hymyillä kuvissa. Tässä tämän postauksen kuvassa mua hymyilytti tai oikeastaan nauratti, sillä Valtteri kameran takana ja ystävämme hänen vieressä kertoi jonkun todella surkean jutun, kun oltiin ottamassa asukuvia.
Tämmöstä ajatuksen virtaa hymystä… Mitä ajatuksia tää aihe ja mun näkökulma herätti teissä? Jatketaan keskustelua kommenteissa.
Mun mielestä jos mallin töitä haluaa tehdä, niin pitää osata hymyillä aidon näkösesti vaikka ei muuten paljoo hymyilyttäis, niin ettii sen ilon ajatusten kautta. Omissa somekuvissa voi ite päättää hymyileekö vai ei, tärkeintä että ite on tyytyväinen kuviin. Monen mielestä varmaan hymyilevä ihminen on viehättävämmän/kutsuvamman näkönen, eli ite pärstäkuvissa ainakin hymyilisin, taiteellisimmissa sitten vähemmän.
Mallit on asia erikseen, mutta ei heidänkään välttämättä tarvi osata hmyillä. Mallejakin on erilaisia erityylisiin kuvauksiin 🙂
Voi luoja näitä kateellisia ja pakko kiusaa muita, että tunnen itseni paremmaksi- tyyppejä! Janne, mä tykkäsin sun nutturasta muuten uusimmassasi videossasi. En itse käytä instaa tai youtubessa kommentoi. Joten kiva kun saan blogisi kautta välillä kertoa fiiliksiäni ja mielipiteitä sinulle mitä olet esim. kysynyt lukijoilta/katsojilta. Terveisin “liian vanha nykyaikaan”. Oot ihan huikee tyyppi ja niin hauska videoillasi ja osaat puhua asiaa kun on sen tarve. Esim. nämä sinua harmittaneet asiat. Älä muuta missään nimessä itseäsi yhtään!
Aivan mahtava kuulla, kiitos! 🙂 Oon nyt pitänyt nutturaa useammin niin ei pyöri tukka naamalla häiritsemässä 😀
En ikinä hymyile kuvissa mut hymyilisin sata varmasti jos näyttäisin ees puoliksi yhtä söpöltä kuin sä!!
Aivan super ihana kuva, oikeesti!
Voi Linda! <3
Oot videoilla niin nauravainen ja muutenkin positiivinen ihminen, että mun mielestä totiset kuvat tuo kivaa tasapainoisuutta ja hymyilemättömyys (onko se edes sana?) sopii sulle. Mutta tää on ehdottomasti hienoin kuva susta mitä oon nähnyt!
Mukava kuulla tämmönen näkemys, ehkä se tosiaan vähän tasapainottaa 😀
Harrastan valokuvaamista sekä malleilua. Aito hymy on jotain, mitä tavoittelen valokuvaajana kuviini ikuistettavaksi. Pyrin aina kuvaamaan mallejani silloin, kun he sitä vähiten odottavat. Yritän tavoitella, muutamia projektejani lukuunottamatta, kuviini aitoa tunnelmaa. Siksi allekirjoitan blogitekstisi kohdan “Kun ihminen hymyilee kuvissa ilman syytä, se on yrittämistä”. Se epäaito hymy näkyy! Varsinkin, jos yrittää liikaa. Ensimmäinen asia, joihin kuvaajana kiinnitän hymykuvissa huomiota on silmät ja niiden naururypyt. Tekohymyssä harvoin hymy yltää silmiin asti.
Juurikin näin. Aito hymy välittyy silmistä 🙂
Siis en kestä!! Näytät ihanalta ja ollelliselta tossa sun postauksen kuvassa jossa sulla on pepsipaita päällä!:)) <3 ihana hymy:) ja ei kannata todellakaan välittää tommoisista kommenteista mitä saat sun ig kuviin:) olet vahva oma itsesi!!<3
Kiitti Milla! <3
Sun hymy on niin söpö ja ihana <33333333333 Oikeesti sä osaat hymyillä ja sulle sopii hymy tosi hyvin :)) Älä ikinä lopeta hymyilemistä! En mä tietenkään määrää miten kukakin ihminen kuvissaan on, mutta suosittelen sun hymyä :DD Se on niin nätti <33 Mä rakastan sua Janne <33
<3
EN KESTÄÄÄÄ toi sun hymyily kuva on niiiiin ihana mutta niin on myös se sinun oikea kuvailme❤️ Minusta ihmisten kuuluu saada ottaa kuvia niinkuin he itse haluavat ja muitten ei pitäisi siihen puuttua❤️ Sä otat jokatapauksessa ihaninpia kuvia mitä oon koskaan nähnyt mun mielestä❤️ Toi hymyilykuva on ihana, mutta ota vain sellaisia kuvia mitkä sinun mielestä on helpompi ja kivempi ottaa sillä jos sellaiset kuvat ovat sinun mielestä kivoja niin ne ovat myös minun mielestä<3 (ne ovat minun mielestä joka tapauksessa ihania)❤️❤️❤️❤️
<3
Janne sä kirjoitat todella hyvin!❤️
Ihanaa kuulla, kiitti!
aivan uskomattoman upea kuva susta.
SOS, mä punastun! KIITOS <3
aivan uskomattoman upea kuva susta.
Kiitos! <3
TODELLAKIN ihan täyttä asiaa tää sun postaus! Oot niiiiiin hyvä kirjottaa etten kestä!❤ Ei mulla muuta. Oot lyhyesti sanottuna aivan älyttömän ihana!❤
Kiitos Kaisa! <3
Kuva on ihana niin kuin säkin.. mutta oikeasti hymy on kaunis vain kun se on aito.. siinä oot niin oikeessa <3
<3