Valtteri mä en ole koskaan joutunut miettimään näin pitkään sun synttärilahjaa, keksimättä yhtään mitään. Mikään verkkokaupoista löytämäni tuote ei ole ollut sellainen, jolla voisin osoittaa sen kuinka tärkeä olet mulle. Mulle tuli mieleen se, kuinka meidän suhteen ihan ensimmäisinä vuosina meillä oli tapana kirjoittaa blogeihimme synttäreinä ja vuosipäivinä kirjeitä toisillemme, joten päätin kaivaa tämän unohtuneen perinteen esiin. Olen viikon ajan aamuisin, sun vielä nukkuessa, kyyneleet silmissä kirjoittanut tätä postausta, koska mä olen itkupilli, kuten tiedät. Jotta silmäni näyttäisivät lomakuvissamme vielä punaisemmilta ja turvonneemmilta, päätin lukea tämän kirjeen sulle nyt ääneen sun synttäriaamunasi Lissabonissa.
Tänään 11.6.2019 Valtteri täytät 25 vuotta. 15. päivä juhlitaan puolestaan vuosipäiväämme, joten olen pian saanut elää sun kanssa seitsemän kokonaista vuotta. Nää on tuntunut mun elämäni pisimmiltä vuosilta, eikä siis ollenkaan sillä huonolla tavalla. Näihin vuosiin on mahtunut paljon asioita, jotka ollaan saatu kokea yhdessä, joten en voi millään uskoa niiden tapahtuneen vain seitsemässä vuodessa. Nämä lähes seitsemän vuotta, jotka olen saanut elää kanssasi, ovat olleet enemmän kuin osasin haaveilla.
Kun ensimmäisen kerran pussailtiin puistossa, Oulun tuomiokirkon edustalla, oltiin molemmat ihastuneita lapsia, vaikka luultiin olevamme jo nuoria aikuisia. Molempien päästyä täysi-ikään vasta alkoi kasvu siksi rakastuneeksi aikuiseksi pariksi, mitä me ollaan nyt. Tiedät, että valehtelisin jos sanoisin sen olleen “helppo matka”. Kahdeksantoista vuotta täyttäneenä alkoi vasta hahmottamaan sitä, että kuka on itse, joten parisuhde kahden tällaisen nuoren miehen välillä oli toisinaan myrskyisä (tai pikemminkin kuten sulla on tapana sanoa: saatanallinen). Tuossa iässä aloitetut parisuhteet surullisen usein tulevat tiensä päähän muutamien vuosien päästä, kun kaksi ihmistä kasvaa erilleen toisista. Mä olen onnellinen siitä, että me kasvettiin pikemminkin yhteen ensimmäisten vuosien aikana.
Sä tiedät (tai tiedät ainakin viimeistään nyt), että mä en ole koskaan rakastanut ketään yhtä paljon kuin sua. Sanotaan, että “rakkaus saa tekemään hulluja asioita”. Mun tapauksessa ne on ollut rehellisesti sanottuna sekopäisiä asioita. Ensimmäistä sijaa näistä asioista pitää muutto Oulusta Helsinkiin. Oltiin tuohon mennessä oltu vuosi kaukosuhteessa, enkä mä ollut varma kestäisikö meidän kärsivällisyys toista vuotta, koska siinä iässä ja vaiheessa suhdetta kaksi vuotta kuulosti iäisyydeltä. Oulusta pois muutto tarkoitti paikkakunnan vaihdon lisäksi sitä, että jätin mun koulun kesken, sekä jätin mun perheen ja ystävät. Helsingissä mua oli vastassa koulupaikka, joka peruuntui muuton jälkeen, tuttujen (koska mulla ei vielä ollut kavereita täällä) nurkat joissa pyörin asunnottomana, sekä työ josta ei jäänyt käteen juuri yhtään mitään. Kun mä aloin suunnitella muuttoa Helsinkiin, enhän mä osannut edes kuvitella, kuinka vaikeaa se tulisi olemaan. Näiden listaamieni asioiden lisäksi enpä osannut ennustaa ensimmäistä vuokranantajaa, joka uhkaisi ryöstää kodistani tavarani, kun olin itse työmatkalla tai työnantajaa, joka painostaisi minua mitä erikoisemmilla työsopimuksilla.
Etenkin tämän muutosta seuranneen surkeiden sattumuksien sarjan jälkeen koko lähipiirini kyseenalaisti muuttoni Helsinkiin. “Oliko siinä mitään järkeä vain vuoden kestäneen parisuhteen vuoksi?” “Oliko se kaiken arvoista?” Vaikka muuttaessa en ollut varautunut kaikkiin haasteisiin, mitä se toi mukanaan, vastaukseni on aina ollut ja on edelleen: “KYLLÄ!”. Muutto toi mukanaan elämäni vaikeimmat ajat, mutta kokisin samat asiat milloin vain uudestaan, jos rakastamani ihmisen lähellä olo sitä vaatisi. Itse asiassa nuo kokemukset tuntuu mitättömältä maksulta siitä mitä olen saanut, eli lähes seitsemästä ihanasta vuodesta kanssasi.
Valtteri, sussa mä rakastan sun taitoa asettua toisen ihmisen asemaan ja sen myötä ymmärtää toista, olipa sen taustat mitkä tahansa. Ehkä tässä on myös syy sille, miksi mä aina sanon sun olevan maailman paras kuuntelija. Kun mä olen aiemminkin kertonut sulle tämän olevan sun parhaita puolia, sä aina sanot “Eli mä oon tylsä, persoonaton, enkä oikeesti osaa mitään erityistä”. Mä toivoisin, että sä osaisit arvostaa tuota taitoa enemmän, sillä se on todella harvassa ja hieno taito. Musta tuntuu, että sä näät tuon piirteen heikkoutena ja haluaisit enemmänkin olla luonteeltasi todella päättäväinen, koska sulla on isoja unelmia, mitä sä haluat saavuttaa. Mä uskon, että niistä taidoista mitä sulle on annettu tulee kuitenkin olemaan sulle isompi apu, jotta saavutat sun unelmat. Sulla on jo kaikki avaimet niihin.
Mä rakastan sussa myös sitä, kun sä aamulla heräät ja tulet keittiöön naama nukkumisen jäljiltä aivan rytyssä ja hierot sun unesta turvonneita silmiä, koska mä en tiedä söpömpää näkyä. Mä rakastan sitä kun sä olet vähän söpö sählä ja sähläätkin melko usein, vaikka mua vähän huolettaa, kun sä aina poltat itsesi keittiössä, että millon sattuu isompi haaveri. Mä rakastan kun sä olet lähdössä jonnekin ja ennen lähtöä tuot sun rannekorun ja saan laittaa sen sulle kiinni ja annat tämän jälkeen pusun. Mä rakastan sussa sun ideointikykyä, joka näkyy erityisesti sun työnjäljessä, mutta myös meidän arjessa. Sulla on aina jokin uusi idea, mitä haluaisit tehdä yhdessä, kuten viimeisimpänä piknikki löytämälläsi kalliolla. Mä rakastan sun ilmeikkäitä kasvoja, etenkin sillon ku sä olet järkyttynyt jostain ja mä olen monesti miettinyt, että haluan siitä Instagram stooriin lisättävän gifin. Rakastan sussa myös sun uusinta tapaasi, mun jalkapohjien ja varpaiden hierontaa, kun makoilen sohvalla. Varpaista puheenollen rakastan myös miten olet vähintää sata kertaa kertonut mulle ylpeänä, että susta tulisi täydellinen varvas- ja jalkamalli. Viimeksi eilen aamulla. Rakastan sun isoja käsiä, koska kun pidän sua kädestä mun säälittävän pienellä räpylällä, mä tunnen oloni turvalliseksi. Toinen paikka missä tunnen oloni turvalliseksi on sun kainalossa ja siksi haluan nukkua joka yö mun pää sun rintakehän päällä, koska en nukahda mihinkään niin nopeasti. Tiedän, että sä et saa nukuttua siinä asennossa, mutta silti sä aina valvot ja odotat, että mä nukahdan siihen, jonka jälkeen siirrät mun pään omalle tyynylleni. Tän takia mä rakastan sua.
Mä rakastan sussa monia asioita ja niin hullua kuin se onkin, vielä joka ikinen päivä mä opin susta jotain uutta ja löydän jotain uutta rakastettavaa.
❤❤❤
<3
Mihinkään en ole koskaan tällein kommentoinut, mutta nyt on pakko. Täällä vierii minulla kyyneleet ja tämä kirje oli mitä kaunein. Miten kauniisti kirjoitit Valtterista ja teidän aito rakkaus on mitä hienointa katsottavaa. Pitkään teitä seuranneena en voi kun olla iloinen teidän puolesta ja toivottaa lisää upeita vuosia!
Ollaan ihan super otettuja. Iso kiitos meiltä molemmilta <3
niin ihana postaus <3 onnea ihanille valtterille ja jannelle vuosipäivän johdosta, ja erityisonnuttelut valtterille syntymäpäivästä. ootte ihania puspus
puspus myös sulle 😀 <3
En kestäää!! Luin tätä kyynel silmäkulmassa. Ootte niiin ihania molemmat ja toivon teille kaikkea hyvää. Tää sun kirjoitus Valtterista on aivan uskomaton! Oon aivan sanaton.
<3 <3 <3 <3
<3
Mielettömän kaunista ja aitoa! Onnea Valtterille ja teille❤
Kiitos <3
Apua en kestä mikä itkupilli MÄ olen kun koitin sieluni silmin nähdä nämä tilanteet Wääw Ootte kyllä rakkautta!
Kiitos ihana <3
:'( ❤
<3
Ihan sika ihana kirje ja onnea Valtterille
Ja ennen kaikkea hyvää vuosipäivää teille etu käteen ja Onnea vielä teille ♥️♥️♥️
Me kiitämme <3
apua mikä kirje :’( osaat kirjottaa mielettömän kaunista tekstiä, huh! <3 en selvinny kuivilla silmillä minäkään…
Voi kiitos sulle <3
Mä en kestä kuinka ihana ele ja ajatus ja kuinka kauniisti sä kirjoitit teistä niin että mulle tuli itku oikein❤️ Paljon onnea Valtterille ja toivottavasti rakastatte toisianne vielä pitkään tolla tavalla❤️
<3 <3 <3
Teidän välinen rakkaus ja huolenpito on todella ihailtavaa. Toivon, että minäkin löydän joskus itselleni jonkun, kenen rintakehälle nukahtaa. <3
Ps. hyvää syntymäpäivää Valtteri!
Kiitos! Ja hei aivan varmasti löydät <3 🙂
Aivan ihana lahja! ❤❤
<3
Aivan ihana kirjoitus Janne. Te täydennätte toisianne upeasti ja on kunnoitettavaa, että niin nuorella iällä aloitettu parishude kukkii kauniisti. Te ootte söpö pari ja toivon kaikkea parasta ja paljon toetutuneita unelmia teille. Me luodaan jatkuvasti tulevia muistoja ja uskon, että niitä muistellessa saatte hymyillä vielä monta kertaa.
Ihanasti sanottu, kiitos! <3
Vollotan silmät kohta varmaan päästä ku luen tätä tekstiä. Oon seuraillut teiän menoja jo vuojesta 2014 ja aina tulee jotenki hyvä sekä lämmin fiilis. Ehkä se on teiän rakkaus, joka huokuu ruudunki läpi. Teidän suhde on sellainen minkä itsekkin toivottavasti joskus saan kokea. Kaikkea hyvää teille ja pitäkää ihanan rento loma! 🙂
Todella ihana kuulla, että olet seuraillut näin pitkään ja olet yhä siellä <3 Kiitos mieltä lämmittävistä sanoista 🙂
Onnea 25-vuotiaalle Valtterille, ja onnea teidän tulevalle merkkipäivälle ❤
Kirje oli romanttinen ja kaunis. Kyynel vierähti silmäkulmasta myös vähän vanhemmalta ja paatuneemmalta täti-ihmiseltä.. Takana nimittäin syksyllä 25 v. täyteen parisuhdetta/ minä olen 40v joten nuorena sitä on täälläkin aloitettu, ja yhteenkasvettu ❤ Se on parasta mutta ah niin harvinaista nykyään hektisessä kertakäyttökulttuurissa
Kaikkea hyvää, jatkan seuraamista, olette ihkuja
Onpa ihana kuulla, että tämä liikutti myös sua siellä ruudun toisella puolella <3 Vau, isot onnittelut noin pitkästä suhteesta! Sehän on koko meidän eliniän mittainen :O 😀
Ihana kirjoitus. Olette niin ihana pari. Onnea vuosipäivän johdosta.
<3
Niin kaunis teksti! <3 Ihana nähdä sinusta tällainen "tunteellisempi" puoli, sillä esim. tubessa esillä on enemmän sellainen humoristisuus. Paljon onnea Valtterille!
Kiitos <3 Myönnän, että videoiden puolella usein ehkä mennään humoristisemmalla ja muutenkin kevyemmällä asenteella 🙂
Tää on niin kauniisti kirjotettu että mä vaan itkin koko ajan kun luin tätä! Sä kirjotit oikeesti tosi ihanasti Valtterista ja tää synttärilahja oli varmasti täydellinen!
Voi apua, ihana kuulla <3
Ihanasti kirjoitettu! Huomaa, että on panostettu. Varsinkin Hyvä kuuntelija-piirteen esille ottaminen, jonka arvoa monet eivät huomaa. Toivottavasti saatte vielä monia iloisia vuosia tai pidempäänkin. Hyvää syntymäpäivää myös Valtterille!
Voi kiitos! <3
Itken❤️
<3
Tää oli niin ihana teksti!Otte kuon luodut toisillenne. En oo melkein ikinä itke lukiessani tekstiä, mutta kyllä silmäkulmasta tippui pieni kyynel. Ihanaa synttäriä Valtsulle ja kaikkea hyvää teille! ❤️
Isot kiitokset Hilma <3
Ensimmäinen postaus mitä sulta luen ja ensimmäinen postaus ikinä mihin kommentoin 🙂 pakko kuitenki tulla sanomaan, et aivan ihana teksti onnea valtterille ja onnea vuosipäivän johdosta teille❤️
Kiitos <3
Niin kaunis kirjoitus. Läpi huokuu rakkaus, välittäminen ja usko toiseen. Näin jokainen toivoo oman kumppaninsa ajattelevan ja sanovan. Valtterille paljon onnea ja monia hyviä vuosia molemmille❤
<3
Aivan ihana postaus, niin kauniisti kirjoitettu! Onnea teille vuosipäivän johdosta! Me olemme myös olleet yhdessä 7 vuotta poikaystäväni kanssa. ❤️
Kiitos ja paljon onnea myös teille näin monesta vuodesta <3
Voi Janne, sinä sait keski-ikäisen täti-ihmisen itkeä tihrustamaan. Kirjoitat niin kauniisti, ja usko pois, mikään lahja maailmassa ei voisi olla parempi kuin tämä kirjeesi. Olisipa ihana saada itsekin tälläinen, mutta taitaa jäädä haaveeksi. Onneksi mieheni kuitenkin päivittäin kertoo tai näyttää rakkautensa.
Kaikkea hyvää teidän elämäänne, Janne ja Valtteri.
Kiitos samoin sulle ja sun miehelle paljon ihania yhteisiä vuosia <3
Tääl toinen itkupilli itkee nyt, en kestä kuinka ihana teksti ❤ tästä välittyy niin aidosti se mitä tunnet ja mitä teillä on.
Voi ei, ihanaa jos mun teksti kosketti suakin <3
Oon lukenut tän jo monta kertaa ja joka kerta alan itkemään. Teistä näkee että välitätte toisistanne. Ootte aivan ihania❤
Kiitos sulle ihana <3
Heti ensimmäisten lauseiden aikana tuli jo tippa linssiin, on ihanaa että teillä on toisenne,pitäkää hyvä huoli toisistanne ja rakastakaa toisianne❤️❤️
Kiitos <3
Pakko myöntää että itku tuli kun puhuit Valtterista niin kauniisti♥️ Onnea Valtterille ♥️♥️
<3
mun sydämmeni on ihan sulaa vahaa, itkua pidätellen luin tätä sillä tästä huokuu se rakkaus mikä sulla on valtteria kohtaan. ootte niin luodut toisillenne ❤️❤️❤️
<3
Mullakin kyyneleet vierähti silmistä kun tuon luin aivan ihanasti kirjotettu❤️
<3
Ihana teksti❤️
Oon seurannu teitä someissa jo yli 4 vuotta, ja on ollu ihana seurata teiän elämää sen verran mitä ootte siitä julkassu mitään. Ja joka ikinen päivä näytätte vaan enemmän rakastuneilta Toivon teille upeaa loppu elämää❤️ nauttikaa toistenne seurasta ja tavoitelkaa unelmianne, olette ihana pari❤️❤️
Kiitos Jenna! <3
En oikein tiedä miten aloittaisin mutta aivan ihana kirje ❤ teistä kahdesta huomaa kaukaa kuinka paljon toisianne rakastatte ja en pystyny lukemaan tätä kirjettä ilman että kyyneleet valuu ❤ paljon kaikkea hyvää teille ja viettäkää ihana vuosipäivä ❤
Kiitos <3
Apua. Mä istun Silja Europan lasten leikkipaikassa ja yritän hätäpäissäni nykiä aurinkolaseja silmille, koska mulla tuli itku. Mun 6vuotias kysy, että onks mulla taas sitä allergiaa. Joo on mulla, rakkausallergiaa.
Ihan mielettömän aito ja ihan mielettömän ihana kirjotus, ootte onnekkaita kun teillä on toisenne ja kaikki noi isot tunteet. Ne kantaa pitkälle. Hyvää synttäriä Valtterille ja hattaranpunaista rakkauskesää teille molemmille! Ootte huippuja! <3
haha rakkausallergia, voi ei 😀 Kiitos ihanasta kommentista <3
Apua kuinka kaunis kirje! En selvinnyt minäkään ilman herkistymistä. Itsekin osaan samaistua tuohon mielettömään rakkauden tunteeseen toista kohtaan sillä oon ollu kans 7 vuotta mun avomiehen kanssa yhdessä. Ollaan oltu siitä lähtien yhdessä ku mä olin 16 ja hän 15. Hän on mulle parasta mitä on tapahtunu ja mun elämäni tärkein henkilö. Myöhäiset onnittelut Valtterille ja kaikkea hyvää ja rakkautta sinnepäin! ❤️
Kiitos samoin sinne paljon kaikkea hyvää teidän pitkälle suhteelle! <3
mää vaan märisin tätä lukiessa❤️ toivon teille kaikkee hyvää ja ihanaa että teillä on toisenne. mä toivon että omalleki kohdalle tulee vielä joku tällänen ko teillä on ❤️
Kiitos! Varmasti tulee vielä <3
Aivan mielettömän ihana teksti. Arvostan joka ikistä sanaa, sillä niistä huokuu aitous ja rakkaus! Tekstistä huomaa kuinka juuri sinä olet kirjoittanut sen ja se on erityisen tärkeä asia niin blogin lukijoille että myös Valtterille. Oikein ihania yhteisiä hetkiä teille! <3
Ihanaa <3 <3
Kauniita sanoja sinulta Valtterille. Monta monta monta vuotta yhteistä rakkautta teille lisää, niin hyvinä kuin huonoinakin päivinä.
Itse olin 15 vuotias ja edelleen rakastan näin 30 vuoden jälkeenkin. Joka päivä halataan ja kerrotaan rakastan, rakastan <3
Aurinkoista kesää =)
En ikinä kommentoi tälläisiin juttuihin mutta äääwwwww jopa mun kivi sydän sulaa tälle❤️ Vihaan ällösöpöilyä, mutta tää oli kaukana siitä. Musta on ihanaa miten aidosti välitätte toisistanne ja mun mielestä jokaisen pitäis tavoitella tollasta luottamusta suhteessa, ootte vaan niin ihania molemmat <<<333pusmus!!
Niin kauniisti sanottu! Toivon teille pitkää yhteistä elämää ja ihanaa lämmintä kesää Syökää mansikoita ja ottakaa aurinkoa yhdessä ❤️
Voi kiitoksia paljon! <3